Aktualności PSKK

Miejsce na ogłoszenia, informacje i inne tego typu publikacje. Osoby zainteresowane szczegółami zachęcamy do zapisania się na naszą listę dyskusyjną.

OMPIK 2017

opublikowane: 28 wrz 2017, 06:45 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 28 wrz 2017, 06:46 ]

Kolejny OMPIK za nami, a więc napiszmy kilka zdań co się działo ze strony PSKK. Imprezę w Drzewicy zorganizował klub Amper pod przewodem Marcina Suszki. Było jak zwykle bardzo ciekawie i intensywnie. Konkurencje wymagały dużych umiejętności i wszechstronności, co bardzo dobrze pasuje w wymagania 4 stopnia nizinnego.  Dlatego też weryfikacja PSKK była w tym przypadku raczej formalnością. 

Spotkaliśmy się po zakończeniu wszystkich konkurencji w niedzielę. Grupka nie była zbyt liczna, ale dzięki temu wszystko szło bardzo sprawnie. Weryfikację nizinną przeprowadzili Bartosz Sawicki i Tomasz Woźniak. Pomagał też Piotr Sikora (Retendo), który był jednocześnie weryfikującym (na stopnie GM2) oraz weryfikowanym (na stopień N4).

Po trzech godzinach zmagań zostało wystawionych 5 nowych certyfikatów N4.
PSKK-N4-SAWTWZ/106/2017Cezary DrakBystrze, Kraków
PSKK-N4-SAWTWZ/107/2017Marek KulczyckiTheKulBrothers, Kraków
PSKK-N4-SAWTWZ/108/2017Jolanta PośnikRetendo, Kraków
PSKK-N4-SAWTWZ/109/2017Jakub TuszyńskiKorek Warka
PSKK-N4-SAWTWZ/110/2017Piotr SikoraRetendo, Kraków

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/Ap1rrUtmvqpT6n562Warsztaty kanu w Wenecji

opublikowane: 11 sie 2017, 15:28 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 11 sie 2017, 15:30 ]

W dniach 5-7 sierpnia 2017 roku odbyły się pierwsze warsztaty bazujące na PSKK nizinnym a ukierunkowane na łódki typu kanu (kanadyjki). Na zaproszenie Radka Wasilewskiego, który był głównym organizatorem, a zarazem jest żywą legendą w środowisku osób preferujących wiosłowanie pagajem, przyjechało ponad 15 osób z całej Polski. Spotkaliśmy się w ośrodku harcerskim "Wenecja", który położony jest nad jeziorem Ruda Woda (szlak kanału Elbląskiego).

Co prawda pierwotnym założeniem było, że impreza jest dedykowana dla osób zaawansowanych, jednak na miejscu okazało się, że umiejętności uczestników były bardzo różne. To trochę skomplikowało przeprowadzanie ćwiczeń, ale i tak udało się zrealizować wszystkie najważniejsze elementy PSKK do trzeciego stopnia nizinnego włącznie.

Z kronikarskiego obowiązku, a także dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak wygląda taka impreza, opiszmy co tam się działo po kolei:
- piątek wieczorem - przyjazd uczestników
- sobota przed południem - ćwiczenia z wiosłowania na jeziorze i krótki spływ małym dopływem
- sobota po południu - ćwiczenia z pierwszej pomocy
- sobota wieczorem - rzutki i druga sesja ćwiczeń na jeziorze
- niedziela - spływ Drwęcą i dopływami (wielokrotne zamienianie się łódkami, wiosłami)
- niedziela wieczorem - rozmowy o teorii
- poniedziałek przed południem - ćwiczenia z ratownictwa

Zajęcia od strony PSKK poprowadzili Bartosz Sawicki i Krzysztof Dybowski, którzy na koniec wystawili 10 certyfikatów umiejętności wg. PSKK, przy czym 7 z nich było na poziomie N3. Gratulujemy :)!
PSKK-N3-SAW/97/2017Marek MazurKiM
PSKK-N3-SAW/98/2017Jerzy DrubkowskiCzarnówka
PSKK-N3-SAW/101/2017Jacek SokołowskiKraków
PSKK-N3-SAW/102/2017Przemek MarkowskiStarachowice
PSKK-N3-SAW/103/2017Radosław WasilewskiKanu
PSKK-N3-SAW/104/2017Jacek WolińskiWarszawa
PSKK-N3-SAW/105/2017Tadeusz KubickiŁódź

Warto zauważyć, że w obowiązującej wersji nizinny PSKK zakłada, że od 4 stopnia kajakarz musi być uniwersalny i potrafić pływać na różnych rodzajach łódek. Dlatego ograniczając się tylko do pływania na kanu najwyższym możliwym stopniem jest N3. Co prawda kilka osób miało wysokie kajakowe umiejętności, ale zabrakło czasu na ćwiczenia związane z N4.

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami:
https://goo.gl/photos/3SwQdp4zcQhjM15q6Konstrukcja Dobrego Kajakarza, cz. 3

opublikowane: 20 lip 2017, 06:03 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 20 lip 2017, 06:05 ]

Redakcja magazynu kajakowego WIOSŁO zgodziła się na udostępnienie kolejnej części tekstu przybliżającego PSKK. Tym razem Bartosz Sawicki opisał trzeci stopień PSKK, a właściwie trzy trzecie stopnie: N3 - nizinny, G3 - górski i M3 - morski. 

Zapraszając do lektury zacytujmy ogólny opis tego kim jest kajakarz na tym poziomie "Osoba na trzecim stopniu to już zdecydowanie kajakarz przez duże „K”, dla której kajaki są prawdziwą pasją. To ktoś, kto wyrwał się z pułapki pierwszej przyjemności i dzięki ćwiczeniom potrafi już naprawdę dużo."

Jeżeli przegapiliście, to można również przeczytać dwa poprzednie odcinki:
Pełny tekst artykułu z ilustracjami dostępny jest w formie pliku PDF poniżej.

Dobry Kajakarz w 2017

opublikowane: 12 cze 2017, 01:58 przez Bartosz Sawicki

Drugi rok działania programu Dobry Kajakarz przyniósł podwojenie liczby firm, które zdecydowały się wspierać nowoczesne, aktywne i bezpieczne kajakarstwo w modelu PSKK. Przedstawiciele 17 firm zostali zweryfikowani na co najmniej 3 stopniu, głównie nizinnym, ale mamy również w tym gronie firmy górskie i morskie. Co ciekawe, dwie firmy działają poza granicami Polski (Szwecja i Szkocja).

Przypominamy, że firmy uczestniczące w programie Dobry Kajakarz zobowiązują się do udzielania zniżek osobom zweryfikowanym w PSKK. Nie chodzi tutaj o jakieś wysokie umiejętności, w zupełności wystarczy certyfikat na 1, najniższym stopniu

Więcej informacji na stronie:

 

Kajakowe warsztaty

opublikowane: 21 maj 2017, 15:19 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 21 maj 2017, 15:21 ]

Od kilku miesięcy temat kajakowych warsztatów PSKK zrobił się gorący. Organizatorzy spływów, właściciele firm, ale również zwykli kajakarze przysyłają nam pytania jak można by zorganizować takie warsztaty oparte na PSKK. W dalszych rozmowach okazuje się, że chodzi im głównie o możliwość poznania PSKK w praktyce, a także szansę na weryfikacje.

Oczywiście każdemu staramy się odpowiadać indywidualnie, ale przy okazji stworzyliśmy tekst, który może pomóc wszystkim innym zastanawiającym się, jak wyglądają takie warsztaty? czy warto na nie przyjechać? a może nawet zorganizować coś podobnego u siebie?
Znajdziecie go w zakładce "Poznaj PSKK -> Warsztaty".

Wydzieliliśmy trzy rodzaje warsztatów:
 - dla początkujących,
 - dla średnio zaawansowanych,
 - dla zaawansowanych.
Każde z nich bazują na innych stopniach PSKK, adresowane są do innych grup kajakarzy i mają inne wymagania organizacyjne.Wsiadanie po wiośle to podstawowa umiejętność obecna na wszystkich warsztatach.

Zainteresowanych tematem warsztatów zapraszamy do grupy na Facebooku:
"Kajakowe warsztaty PSKK - kto? gdzie? kiedy?"
https://www.facebook.com/groups/215107358983991/
Śnieżne warsztaty w Sorkwitach

opublikowane: 27 kwi 2017, 15:45 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 28 kwi 2017, 05:50 ]

W weekend 22-23 kwietnia 2017r. grupa 13 kajakarzy spotkała się w stanicy wodnej PTTK Sorkwity, żeby poćwiczyć razem, wymienić się doświadczeniami i w końcu zweryfikować w skali PSKK. Pogoda nie rozpieszczała, ale mimo tego udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane zajęcia. Wspaniała i wymagająca rzeczka Dadaj, a także gościnność gospodarzy z Sorkwit na długo pozostanie we wspomnieniach uczestników.

Spotkaliśmy się w piątek wieczorem zaczynająć od prezentacji wprowadzającej w PSKK. Był to dobry pomysł, bo w ten sposób wszyscy uczestnicy wiedzieli czego dokładnie spodziewać się następnych dniach. Rozmowy i integracja przeciągnęła się do późnych godzin, a śniadanie trzeba było wstać na 8:00.

W sobotę o godz. 9:00 rano wszyscy byli już w gotowości do wypłynięcia. Było chłodno (2 stopnie C), ale to nie osłabiało zapału drużyny. Zapakowaliśmy się więc w samochody i ruszyliśmy na pobliską rzeczkę Dadaj. Krótki, 6km odcinek stanowił idealne wyzwanie dla zaawansowanych kajakarzy. Po drodze, oprócz typowych przeszkód zwałkowych mieliśmy jeszcze bystrze przy zniszczonym młynie, gdzie dobrze można było poćwiczyć elementy górskie pomiędzy cofkami. Zadowoleni wróciliśmy na obiad do Sorkwit. Należałoby napisać oddzielną opowieść o posiłkach, ale nie ma teraz na to miejsca - po prostu wyjątkowo smaczna i urozmaicona kuchnia!
Po południu rozpoczęły się zajęcia z techniki wiosłowania na jeziorze. Były obroty, ósemki, szerokie pociągnięcia, kontry, piórkowania, podpórki, itp. W kajakach dwuosobowych załoga zamieniała się miejscami, a to kosztowało dodatkowy czas. Dlatego dopiero po 18:00 jak rozpoczęliśmy ćwiczenia z ratownictwa. Wywrotki, holowania, akcje z wylewaniem wody na jeziorze i wejściem do kajaka - było wszystko to co opisane jest w PSKK. Mocno zmęczeni przebraliśmy się szybko i przeszliśmy do omawiania suchych problemów. Węzły, pierwsza pomoc, teoria sprzętu i locji wypełniły cały wieczór. Było już dobrze po północy jak postanowiliśmy obejrzeć klasyczny film Billa Mansona "Path of the Paddle: Doubles Basic" z 1977 roku. Uff, ale dzień !!!

Niedziela była trochę krótsza, ale równie intensywna. Na początek poszły ćwiczenia z rzutek, które spontanicznie przekształciły się w drugą turę ratownictwa. Mimo padającego śniegu byli chętni do kąpieli, ćwiczenia eskimoski i innych mokrych technik. Skończyliśmy spotkanie wczesnym popołudniem wręczając osiem certyfikatów PSKK. Trzy osoby uzyskały potwierdzenie umiejętności na stopniu N4, trzy na N3 i dwie na N2. Wszystkim im należą się mocne gratulacje.

Lista publicznych certyfikatów:
PSKK-N4-SAWKKS/75/2017Milena Nieścior
Gdańsk z kajaka
PSKK-N4-SAWKKS/76/2017Zbigniew RamotowskiPTTK Mazury
PSKK-N4-SAWKKS/77/2017Szymon GrzegorczykGdańsk z kajaka
PSKK-N3-SAWKKS/78/2017Jacek LendzianPTTK Mazury
PSKK-N3-SAWKKS/79/2017Krzysztof TruszczyńskiPTTK Iława

Warsztaty przeprowadzili Bartosz Sawicki i Katarzyna Kurczycka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami:
https://goo.gl/photos/jVYpNUW3PqiX5SbaA
Prezentacja dla Panta Rei

opublikowane: 23 kwi 2017, 15:59 przez Bartosz Sawicki

Dwa tygodnie temu (tak, wiem, że to dawno, ale nie miałem czasu napisać relacji) odbyła się prezentacja PSKK dla Akademickiego Klubu Kajakowego "Panta Rei" z Poznania. Tomek Majka przedstawił strukturę stopni PSKK, metody weryfikacji, a także inne poboczne projekty.

Członkowie klubu wykazali zainteresowanie udziałem w warsztatach PSKK. Klub prowadzi co roku "Kurs kajakarstwa nizinnego i górskiego", który pokrywa się z umiejętnościami opisanymi na stopniach 1-N3 oraz GM2. Wykorzystywane są również elementy N4, ale nie wszystkie. Klub ma też rozszerzone kursy, na których będzie można zrealizować N4.
Zapraszamy na stronę klubu:
http://pantarei.org.pl/
Wsparcie SITK

opublikowane: 10 kwi 2017, 14:37 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 10 kwi 2017, 14:37 ]

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa (SITK) podjęło się dystrybucji kart PSKK. Za pomocą tej organizacji będziemy mogli wystawiać potrzebne rachunki, przyjmować płatności, prowadzić wysyłkę.  Współpracę z SITK traktujemy bardzo prestiżowo, bo jest to jedno z największych i najbardziej aktywnych ogólnopolskich stowarzyszeń w środowisku instruktorów kajakarstwa (www.sitk.pl).

Doprowadzenie porozumienia do końca to zasługa Izy Książek oraz całego Zarządu SITK, który wykazał dużą przychylność i chęć wsparcia dla PSKK. Jednak główne podziękowania płyną w stronę  Tomasza Woźniaka, który wziął na swoje barki obsługę wszystkich zamówień.

Podstawowe infomacje dotyczące zamawiania kart dostępne są na stronie:
http://www.pskk.org.pl/kartyPSKK na rajdzie KLUKA

opublikowane: 7 kwi 2017, 01:32 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 7 kwi 2017, 01:48 ]

Po raz pierwszy duża ogólnodostępna impreza kajakowa włączyła w swój program warsztaty kajakowe z możliwością weryfikacji PSKK. Jest nią Rajd Pomorski KLUKA organizowany przez Gdański Oddział PTTK. Rajd odbędzie się w dniach 15-18 czerwca 2017 r. w okolicach Chojnic.

Zajęcia dotyczące PSKK będzie prowadził Andrzej Kadlec (PSKK-N4-SAWNFK/41/2016). W planie jest zapoznanie się z całym PSKK, wspólne ćwiczenia, a także możliwość weryfikacji na stopniach 1, N2, N3.

Rajd Pomorski „Kluka” jest największą imprezą turystyczno-rekreacyjną regionu, którego ideą jest integracja środowiska miłośników turystyki i krajoznawstwa połączona z promocją atrakcji województwa pomorskiego.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie:
http://kluka.pl/zgloszenia/WIOSŁO 1/2017

opublikowane: 2 kwi 2017, 15:37 przez Bartosz Sawicki


W najnowszym numerze magazynu WIOSŁO 1/2017 ukazał się ostatni, czwarty odcinek serii pt. "Konstrukcja Dobrego Kajakarza", w której Bartosz Sawicki przybliżał czytelnikom PSKK. Ostatnia część została poświęcona umiejętnościom na najwyższych stopniach. Stopień 4 i 5 zaplanowane są dla osób, które nie tylko potrafią mistrzowsko operować wiosłem, ale również w naturalny sposób stają się liderami na spływach.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy opublikowane zostały cztery teksty:
  • cz. 1 - Dobre początki kajakowej przygody (stopień 1 PSKK, WIOSŁO 1/2016)
  • cz. 2 - Jestem kajakarzem (stopień 2 PSKK, WIOSŁO 2/2016)
  • cz. 3 - Kajaki to moja pasja (stopień 3 PSKK, WIOSŁO 3/2016)
  • cz. 4 - Wirtuoz kajaka i przewodnik (stopnie 4 i 5 PSKK, WIOSŁO 1/2017)

Zapraszamy do lektury, zakupu i prenumeraty magazynu WIOSŁO.


1-10 of 67