Aktualności PSKK

Miejsce na ogłoszenia, informacje i inne tego typu publikacje. Osoby zainteresowane szczegółami zachęcamy do zapisania się na naszą listę dyskusyjną.

Prezentacja na targach Wiatr i Woda 2018

opublikowane: 9 mar 2018, 14:40 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 9 mar 2018, 14:41 ]

Zapraszamy na prezentację o nowościach w PSKK 2018. W ramach Dnia Kajakarza 10 marca w sobotę na targach Wiatr i Woda w Warszawie. Opowiadać będą Bartisz Sawicki, Anna Ostapowicz i Radosław Wasilewski. Zaczynamy punktualnie o godzinie 12:00.

Rok 2018 przynosi duże zmiany w Polskim Systemie Kwalifikacji Kajakowych. Nowa struktura opieki nad systemem wywołała prawdziwą lawinę aktywności. Przedstawione zostaną projekty „Kajakowy start”, „PSKK Kanadyjki” oraz inne nowości.

Pełny program Dnia Kajakarza na stronie:
http://wioslo.pl/…/dzien-kajakarza-10-marca-program-godzin…/Prezentacja w Habaziach

opublikowane: 7 lut 2018, 05:19 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 7 lut 2018, 14:15 ]

W poniedziałek 5 lutego 2018 na spotkaniu Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Habazie" odbyła się prezentacja pod tytułem "Systemy szkolenia kajakarzy czyli w 5 stopni od zera do bohatera". Bartosz Sawicki opowiedział o kilku dużych międzynarodowych systemach, a potem o PSKK, które bazuje na tym samym schemacie.

Jeżeli ktoś ma obejrzeć, to można zajrzeć tutaj:
http://www.pskk.org.pl/materialy/Prezentacja%20Habazie%202018.odp?attredirects=0&d=1
Można też wykorzystać te materiały na prezentację w swoim środowisku.


Kajakowy start

opublikowane: 4 lut 2018, 08:30 przez Bartosz Sawicki

Ostatnich kilka lat doświadczenia z PSKK pokazało, że szkolenia dla zupełnie początkujących mają swoją specyfikę. Osoby takie (często dzieci) czują się w kajaku bardzo nieswojo. Są tak spięte wizją wywrotki, że trudno namówić je do ćwiczeń. Z drugiej strony bardzo ważne jest aby ten piewszy kontakt był przyjemnym i bezpiecznym doświadczeniem. Wtedy są większe szanse, że kołysanie kajaka zostanie polubione.

Rozwiązanie tych problemów było trudne w ramach obecnych stopni PSKK, które stawiają jednak twarde wymagania od kandydatów. Na pierwszym stopniu nie są one duże, ale jednak są, a w szczególności barierą jest obowiązkowa wywrotka. Dlatego na jesiennym spotkaniu w Tomaszowie zrodził się pomysł, żeby stworzyć "przedstopień" PSKK. Zajęcia takie nie będą stawiały żadnych wymagań, zamiast tego będą bezpiecznym wstępem do dobrej zabawy. Zamiast obowiązkowej wywrotki mamy popularyzację dobrych kajakowych wzorów w pozytywnej atmosferze.

Tak powstał opis zajęć "Kajakowy start". Są one w rzeczywistości uproszczonym i złagodzonym stopniem 1 PSKK. Zacytujmy opis tego przedstopnia:

Krótki opis
„Kajakowy start” to zupełny początek przygody z kajakarstwem. Osoba, która zaliczy zajęcia na tym poziomie powinna poznać podstawy bezpiecznego kajakarstwa niezależne od typu łódki i rodzaju akwenu. Powinna również zaczynać panować nad łódką przy pomocy podstawowych technik wiosłowania, a także zapoznać się z możliwościami dalszego rozwijania swoich umiejętności.
Cel
Celem zajęć jest łagodne wprowadzenie osoby w tematykę kajakarstwa. Zależnie od okoliczności, dostępnego sprzętu, wieku oraz stanu zdrowia kajakarza należy pokazać w jaki sposób uprawiać kajakarstwo, aby było przyjemną i bezpieczną formą rekreacji. Podstawą zaliczenia każdego z ćwiczeń jest podjęcie próby, a nie poprawność techniczna jego wykonania. Wskazywaniu wyzwań powinna towarzyszyć informacja o tym jak zdobyć niezbędne do ich pokonywania umiejętności.

Pełna treść Kajakowego startu znajduje się w załączniku do tego niusa. Zachęcamy do korzystania szczególnie tym, którzy prowadzą pierwsze zajęcia z dziećmi.

"Kajakowy start" stanie się częścią PSKK 2018, nad którym kończymy już intensywne prace.

Wspólne szkolenie kadr

opublikowane: 22 sty 2018, 23:09 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 22 sty 2018, 23:10 ]

Z przyjemnością informujemy, że trzy największe środowiska kajakowe w Polsce porozumiały się w sprawie połączenia sił w zakresie szkolenia kadr kajakowych. Właśnie rozpoczął pracę wspólny zespół, którego zadaniem jest przygotowanie nowych zasad szkolenia, weryfikowania i dokształcania osób, które chcą pełnić funkcję przewodników, czy instruktorów.

Komisja Kajakarstwa dla Wszystkich Polskiego Związku Kajakowego (KKdW PZKaj), środowisko akademickich klubów kajakowych, a także społeczność skupiona wokół Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych (PSKK) postanowiły działać razem, aby promować najlepsze standardy szkolenia kadr.

W skład wspólnego zespołu ds. szkolenia weszły następujące osoby:
  • Jerzy Świtek (KKdW PZKaj)
  • Bartosz Sawicki (PSKK)
  • Tomasz Kubiak (kluby akademickie)
  • Emilia Chamerska - konsultant w zakresie szkoleń dzieci i nauczycieli
  • Sebastian Tymecki - konsultant w zakresie szkoleń nizinnych
  • Piotr Sikora - konsultant w zakresie szkoleń górskich
  • Piotr Gudan - konsultant w zakresie szkoleń morskich

Nowy, modułowy i wieloetapowy system szkolenia będzie otwarty na różnych organizatorów szkoleń.  Będzie on również dawał instruktorom możliwość specjalizacji w wybranym rodzaju kajakarstwa. Pełne opracowanie i uruchomienie nowego systemu szkoleń zajmie kilka lat, jednak już w tym roku 2018 planujemy pilotażowe wdrożenie nowego podejścia.

Konstrukcja Dobrego Kajakarza, cz. 4

opublikowane: 26 gru 2017, 13:59 przez Bartosz Sawicki

Dzięki redakcji magazynu kajakowego WIOSŁO zapraszamy do lektury ostatniej, czwartej części tekstu popularyzującego PSKK. Tym razem Bartosz Sawicki opisuje to co zawarte jest na 4 i 5 stopniu, czyli umiejętności zaawansowanych kajakarzy, którzy stają się liderami grup spływowych.

To już ostatnia część cyklu przybliżającego stopnie umiejętności kajakowych, opisane w Polskim Systemie Kwalifikacji Kajakowych (PSKK). Na koniec zostały nam stopnie 4 i 5, które adresowane są do zaawansowanych kajakarzy – osób, które nie tylko potrafią mistrzowsko operować wiosłem, ale również w naturalny sposób stają się liderami na spływach. Chcesz być takim kajakarzem? Zapraszam do lektury.

Pełna treść artykułu dostępna jest w załączniku (poniżej).

Zapraszamy również do przeczytania pozostałych tekstów w cyklu:


Zapraszamy do Krakowa

opublikowane: 21 gru 2017, 01:49 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 21 gru 2017, 07:35 ]

Chcesz poznać PSKK? Porozmawiać ze specjalistami w szkoleniach kajakowych? Zapraszamy do Krakowa, 27 grudnia (środę zaraz po świętach) o godz. 20 do "Starego Portu". To chyba pierwsza taka prezentacja na południu Polski, a więc polecamy szczególnie gorąco!

Spotkanie poprowadzi Tomasz Mąka z Fundacji KiM, który od lat szkoli siebie i innych w kajakarstwie morskim. Tomek jest zweryfikowany na najwyższym w tej chwili poziomie morskim PSKK (PSKK-M4-AAA/18/2016), a także w systemie brytyjskim BC.


----------------------
DZIEŃ KAJAKARZA
STARY PORT
27 grudnia 2017 godz. 20.00
Kraków ul. Straszewskiego 27
(wejście od ul. Jabłonowskich)

Zapraszamy na spotkanie o tym jak zacząć
przygodę z kajakami
- Vistuliada, czyli 1000km Wiślanej Wędrówki
- Jak się szkolić, czyli Polski System
Kwalifikacji Kajakowych
- Program Szkoleń w Kajakarstwie Morskim

Opowiadał będzie Tomasz Mąka (Fundacja KiM)

Pracujemy nad PSKK 2018

opublikowane: 14 lis 2017, 04:12 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 14 lis 2017, 04:14 ]

Zgodnie z ustaleniami z Tomaszowa znamy już oficjalny skład zespołów PSKK na najbliższy rok. Przedstawia się on następująco:
- zespół nizinny: Sebastian Tymecki - lider, Jerzy Świtek, Radosław Wasilewski, Jacek Rutkiewicz
- zespół górski: Piotr Sikora - lider, Bartosz Czauderna, Piotr Gudan, Marek Werner
- zespół morski: Piotr Gudan - lider, Grzegorz Rózik, Marek Werner, Tomasz Mąka
- zespół weryfikacyjny: Marcin Chodorowski - lider, Piotr Sikora, Piotr Gudan

Rolą zespołów jest merytoryczna opieka nad PSKK w poszczególnych rodzajach kajakarstwa.

Aktualnie zadaniem zespołów jest przygotowanie listy poprawek/zmian do przyszłorocznej wersji PSKK 2018. Lista tych poprawek ma być przedstawiona przez zespoły do 31 grudnia 2017r.
W styczniu koordynator (Bartosz Sawicki) połączy propozycje, a w lutym planowane jest oficjalne zatwierdzenie nowej wersji systemu PSKK. Dzięki temu na początku marca będziemy oficjalnie mieć PSKK 2018 :)

Zapraszamy do zgłaszania propozycji zmian i innych uwagi. Można je zgłaszać mailowo do końca listopada 2017 na listę PSKK lub do poszczególnych liderów zespołów:
- nizinny: Sebastian Tymecki  zapisy@natursport.pl
- górski: Piotr Sikora  retendo@kki.pl
- morski: Piotr Gudan  piotrgudan@gmail.com
- weryfikacyjny: Marcin Chodorowski  marcin@fundacjakim.plSpotkanie PSKK 2017

opublikowane: 20 paź 2017, 00:27 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 23 paź 2017, 01:33 ]

To było zdecydowanie najważniejsze spotkanie od kilku lat. W weekend 14-15.10.2017 w Tomaszowie Mazowieckim w ośrodki Przystań-Amber zebrało się 20 osób związanych z PSKK, żeby popływać razem, poćwiczyć, ale też porozmawiać nad rozwojem systemu. Było to wewnętrzne spotkanie systemu, ale uczestniczył w nim również przedstawiciel PZKaj, co otwiera nowy etap współpracy ze związkiem.

Zobaczcie zdjęcia z imprezy: https://photos.app.goo.gl/f4336IyFnzw7ja223

Głównym tematem dyskusji była koncepcja systemu dla kadr kajakowych w oparciu o PSKK. Schemat szkoleń dla przewodników, instruktorów i weryfikatorów przedstawili Piotr Sikora (Retendo) i Piotr Gudan (Outdoor Explore). Opiera się on na modułach szkoleniowych, które mogą być realizowane przez kandydatów na instruktorów, ale też przez zwykłych kajakarzy, którzy chcą się rozwijać. Prace nad szczegółami tego pomysłu trwają i mają być przedstawione na wiosennym spotkaniu.

Sednem PSKK jest wspólne pływanie, dlatego nie mogło zabraknąć praktyki kajakowej. W sobotę spłyneliśmy dolny odcinek Czarnej Maleckiej, który przerywany był dwoma świetnymi bystrzami szkoleniowymi, a także pojedyńczymi zwałkami. W niedzielne przedpołudnie postanowiliśmy przeprowadzić ćwiczenia z ratownictwa na typowym sprzęcie nizinnym. Podnoszenie i wylewanie wody w popularnym kajaku typu Vista okazało się sporym wyzwaniem, ale da się zrobić. Tym bardziej warto ćwiczyć tą technikę przed niespodziewaną wywrotką na środku jeziora.

Ważnym krokiem w stronę zapewnienia stabilnego rozwoju PSKK było ustalenie zasad pracy nad systemem. Przyjeliśmy regułę, że najważniejsze decyzje będą podejmowane przez osoby znające już PSKK i zweryfikowane na co najmniej 3 stopniu. Na rok 2018 powołane zostały 4 zespoły: nizinny, górski, morski oraz weryfikacyjny. Ich skład będzie znany do końca października. Koordynatorem prac w roku 2018 został Bartosz Sawicki. Ustaliliśmy, że w ten sposób będziemy spotykać się co roku i wybierać przedstawicieli.

Zainicjowanych zostało też wiele innych tematów, ale na przedstawienie ich wszystkich teraz potrzebowałbym chyba z 5 stron :) Będziemy je omawiać stopniowo, w miarę jak będą wdrażane w życie.


Lista uczestników:

1

Bartosz Sawicki

N4,G4,M4

Habazie, Warszawa

2

Andrzej Ambroziak

N4

Amber, Tomaszów Maz.

3

Adam Grzegorzewski

N3

Wiosło, Kielce

4

Jacek Rutkiewicz

N4

KTP PTKK, Kielce

5

Marcin Suszka

N4, G2

Kajmar, Sulejów

6

Piotr Gudan

M4

Outdoor Explore, Szkocja

7

Piotr Sikora

G4,M4,N4

Retendo, Kraków

8

Jędrzej Jurkowski

M3

Gdańsk z kajaka, Gdańsk

9

Milena Nieścior

N4,M3

Gdańsk z kajaka, Gdańsk

10

Radosław Wasilewski

N3

Radek Kanu, Raciąż

11

Tomasz Mąka

M4

Fundacja KiM, Warszawa

12

Marcin Chodorowski

N4,M4

Fundacja KiM, Warszawa

13

Katarzyna Kurczycka

N4

Albatros, Łódź

14

Piotr Kaczmarek

N4

Amber, Tomaszów Maz.

15

Ania Ostapowicz

N3, M3

Fundacja KiM, Warszawa

16

Marek Werner

N4,G2

Habazie, Warszawa

17

Sebastian Tymecki

N4

Natur Sport, Człopa

18

Tomasz Kubiak

PZKaj

Morzkulc, Gdańsk

19

Jola Pośnik

G3,N4

Retendo, Kraków

20

Jola Suszka

N4

Kajmar, Sulejów
OMPIK 2017

opublikowane: 28 wrz 2017, 06:45 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 28 wrz 2017, 06:46 ]

Kolejny OMPIK za nami, a więc napiszmy kilka zdań co się działo ze strony PSKK. Imprezę w Drzewicy zorganizował klub Amper pod przewodem Marcina Suszki. Było jak zwykle bardzo ciekawie i intensywnie. Konkurencje wymagały dużych umiejętności i wszechstronności, co bardzo dobrze pasuje w wymagania 4 stopnia nizinnego.  Dlatego też weryfikacja PSKK była w tym przypadku raczej formalnością. 

Spotkaliśmy się po zakończeniu wszystkich konkurencji w niedzielę. Grupka nie była zbyt liczna, ale dzięki temu wszystko szło bardzo sprawnie. Weryfikację nizinną przeprowadzili Bartosz Sawicki i Tomasz Woźniak. Pomagał też Piotr Sikora (Retendo), który był jednocześnie weryfikującym (na stopnie GM2) oraz weryfikowanym (na stopień N4).

Po trzech godzinach zmagań zostało wystawionych 5 nowych certyfikatów N4.
PSKK-N4-SAWTWZ/106/2017Cezary DrakBystrze, Kraków
PSKK-N4-SAWTWZ/107/2017Marek KulczyckiTheKulBrothers, Kraków
PSKK-N4-SAWTWZ/108/2017Jolanta PośnikRetendo, Kraków
PSKK-N4-SAWTWZ/109/2017Jakub TuszyńskiKorek Warka
PSKK-N4-SAWTWZ/110/2017Piotr SikoraRetendo, Kraków

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/Ap1rrUtmvqpT6n562Warsztaty kanu w Wenecji

opublikowane: 11 sie 2017, 15:28 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 11 sie 2017, 15:30 ]

W dniach 5-7 sierpnia 2017 roku odbyły się pierwsze warsztaty bazujące na PSKK nizinnym a ukierunkowane na łódki typu kanu (kanadyjki). Na zaproszenie Radka Wasilewskiego, który był głównym organizatorem, a zarazem jest żywą legendą w środowisku osób preferujących wiosłowanie pagajem, przyjechało ponad 15 osób z całej Polski. Spotkaliśmy się w ośrodku harcerskim "Wenecja", który położony jest nad jeziorem Ruda Woda (szlak kanału Elbląskiego).

Co prawda pierwotnym założeniem było, że impreza jest dedykowana dla osób zaawansowanych, jednak na miejscu okazało się, że umiejętności uczestników były bardzo różne. To trochę skomplikowało przeprowadzanie ćwiczeń, ale i tak udało się zrealizować wszystkie najważniejsze elementy PSKK do trzeciego stopnia nizinnego włącznie.

Z kronikarskiego obowiązku, a także dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak wygląda taka impreza, opiszmy co tam się działo po kolei:
- piątek wieczorem - przyjazd uczestników
- sobota przed południem - ćwiczenia z wiosłowania na jeziorze i krótki spływ małym dopływem
- sobota po południu - ćwiczenia z pierwszej pomocy
- sobota wieczorem - rzutki i druga sesja ćwiczeń na jeziorze
- niedziela - spływ Drwęcą i dopływami (wielokrotne zamienianie się łódkami, wiosłami)
- niedziela wieczorem - rozmowy o teorii
- poniedziałek przed południem - ćwiczenia z ratownictwa

Zajęcia od strony PSKK poprowadzili Bartosz Sawicki i Krzysztof Dybowski, którzy na koniec wystawili 10 certyfikatów umiejętności wg. PSKK, przy czym 7 z nich było na poziomie N3. Gratulujemy :)!
PSKK-N3-SAW/97/2017Marek MazurKiM
PSKK-N3-SAW/98/2017Jerzy DrubkowskiCzarnówka
PSKK-N3-SAW/101/2017Jacek SokołowskiKraków
PSKK-N3-SAW/102/2017Przemek MarkowskiStarachowice
PSKK-N3-SAW/103/2017Radosław WasilewskiKanu
PSKK-N3-SAW/104/2017Jacek WolińskiWarszawa
PSKK-N3-SAW/105/2017Tadeusz KubickiŁódź

Warto zauważyć, że w obowiązującej wersji nizinny PSKK zakłada, że od 4 stopnia kajakarz musi być uniwersalny i potrafić pływać na różnych rodzajach łódek. Dlatego ograniczając się tylko do pływania na kanu najwyższym możliwym stopniem jest N3. Co prawda kilka osób miało wysokie kajakowe umiejętności, ale zabrakło czasu na ćwiczenia związane z N4.

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami:
https://goo.gl/photos/3SwQdp4zcQhjM15q61-10 of 75