Aktualności PSKK

Miejsce na ogłoszenia, informacje i inne tego typu publikacje. Osoby zainteresowane szczegółami zachęcamy do zapisania się na naszą listę dyskusyjną.

Śnieżne warsztaty w Sorkwitach

opublikowane: przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane ]

W weekend 22-23 kwietnia 2017r. grupa 13 kajakarzy spotkała się w stanicy wodnej PTTK Sorkwity, żeby poćwiczyć razem, wymienić się doświadczeniami i w końcu zweryfikować w skali PSKK. Pogoda nie rozpieszczała, ale mimo tego udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane zajęcia. Wspaniała i wymagająca rzeczka Dadaj, a także gościnność gospodarzy z Sorkwit na długo pozostanie we wspomnieniach uczestników.

Spotkaliśmy się w piątek wieczorem zaczynająć od prezentacji wprowadzającej w PSKK. Był to dobry pomysł, bo w ten sposób wszyscy uczestnicy wiedzieli czego dokładnie spodziewać się następnych dniach. Rozmowy i integracja przeciągnęła się do późnych godzin, a śniadanie trzeba było wstać na 8:00.

W sobotę o godz. 9:00 rano wszyscy byli już w gotowości do wypłynięcia. Było chłodno (2 stopnie C), ale to nie osłabiało zapału drużyny. Zapakowaliśmy się więc w samochody i ruszyliśmy na pobliską rzeczkę Dadaj. Krótki, 6km odcinek stanowił idealne wyzwanie dla zaawansowanych kajakarzy. Po drodze, oprócz typowych przeszkód zwałkowych mieliśmy jeszcze bystrze przy zniszczonym młynie, gdzie dobrze można było poćwiczyć elementy górskie pomiędzy cofkami. Zadowoleni wróciliśmy na obiad do Sorkwit. Należałoby napisać oddzielną opowieść o posiłkach, ale nie ma teraz na to miejsca - po prostu wyjątkowo smaczna i urozmaicona kuchnia!
Po południu rozpoczęły się zajęcia z techniki wiosłowania na jeziorze. Były obroty, ósemki, szerokie pociągnięcia, kontry, piórkowania, podpórki, itp. W kajakach dwuosobowych załoga zamieniała się miejscami, a to kosztowało dodatkowy czas. Dlatego dopiero po 18:00 jak rozpoczęliśmy ćwiczenia z ratownictwa. Wywrotki, holowania, akcje z wylewaniem wody na jeziorze i wejściem do kajaka - było wszystko to co opisane jest w PSKK. Mocno zmęczeni przebraliśmy się szybko i przeszliśmy do omawiania suchych problemów. Węzły, pierwsza pomoc, teoria sprzętu i locji wypełniły cały wieczór. Było już dobrze po północy jak postanowiliśmy obejrzeć klasyczny film Billa Mansona "Path of the Paddle: Doubles Basic" z 1977 roku. Uff, ale dzień !!!

Niedziela była trochę krótsza, ale równie intensywna. Na początek poszły ćwiczenia z rzutek, które spontanicznie przekształciły się w drugą turę ratownictwa. Mimo padającego śniegu byli chętni do kąpieli, ćwiczenia eskimoski i innych mokrych technik. Skończyliśmy spotkanie wczesnym popołudniem wręczając osiem certyfikatów PSKK. Trzy osoby uzyskały potwierdzenie umiejętności na stopniu N4, trzy na N3 i dwie na N2. Wszystkim im należą się mocne gratulacje.

Lista publicznych certyfikatów:
PSKK-N4-SAWKKS/75/2017Milena Nieścior
Gdańsk z kajaka
PSKK-N4-SAWKKS/76/2017Zbigniew RamotowskiPTTK Mazury
PSKK-N4-SAWKKS/77/2017Szymon GrzegorczykGdańsk z kajaka
PSKK-N3-SAWKKS/78/2017Jacek LendzianPTTK Mazury
PSKK-N3-SAWKKS/79/2017Krzysztof TruszczyńskiPTTK Iława

Warsztaty przeprowadzili Bartosz Sawicki i Katarzyna Kurczycka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami:
https://goo.gl/photos/jVYpNUW3PqiX5SbaA
Prezentacja dla Panta Rei

opublikowane: 23 kwi 2017, 15:59 przez Bartosz Sawicki

Dwa tygodnie temu (tak, wiem, że to dawno, ale nie miałem czasu napisać relacji) odbyła się prezentacja PSKK dla Akademickiego Klubu Kajakowego "Panta Rei" z Poznania. Tomek Majka przedstawił strukturę stopni PSKK, metody weryfikacji, a także inne poboczne projekty.

Członkowie klubu wykazali zainteresowanie udziałem w warsztatach PSKK. Klub prowadzi co roku "Kurs kajakarstwa nizinnego i górskiego", który pokrywa się z umiejętnościami opisanymi na stopniach 1-N3 oraz GM2. Wykorzystywane są również elementy N4, ale nie wszystkie. Klub ma też rozszerzone kursy, na których będzie można zrealizować N4.
Zapraszamy na stronę klubu:
http://pantarei.org.pl/
Wsparcie SITK

opublikowane: 10 kwi 2017, 14:37 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 10 kwi 2017, 14:37 ]

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa (SITK) podjęło się dystrybucji kart PSKK. Za pomocą tej organizacji będziemy mogli wystawiać potrzebne rachunki, przyjmować płatności, prowadzić wysyłkę.  Współpracę z SITK traktujemy bardzo prestiżowo, bo jest to jedno z największych i najbardziej aktywnych ogólnopolskich stowarzyszeń w środowisku instruktorów kajakarstwa (www.sitk.pl).

Doprowadzenie porozumienia do końca to zasługa Izy Książek oraz całego Zarządu SITK, który wykazał dużą przychylność i chęć wsparcia dla PSKK. Jednak główne podziękowania płyną w stronę  Tomasza Woźniaka, który wziął na swoje barki obsługę wszystkich zamówień.

Podstawowe infomacje dotyczące zamawiania kart dostępne są na stronie:
http://www.pskk.org.pl/kartyPSKK na rajdzie KLUKA

opublikowane: 7 kwi 2017, 01:32 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 7 kwi 2017, 01:48 ]

Po raz pierwszy duża ogólnodostępna impreza kajakowa włączyła w swój program warsztaty kajakowe z możliwością weryfikacji PSKK. Jest nią Rajd Pomorski KLUKA organizowany przez Gdański Oddział PTTK. Rajd odbędzie się w dniach 15-18 czerwca 2017 r. w okolicach Chojnic.

Zajęcia dotyczące PSKK będzie prowadził Andrzej Kadlec (PSKK-N4-SAWNFK/41/2016). W planie jest zapoznanie się z całym PSKK, wspólne ćwiczenia, a także możliwość weryfikacji na stopniach 1, N2, N3.

Rajd Pomorski „Kluka” jest największą imprezą turystyczno-rekreacyjną regionu, którego ideą jest integracja środowiska miłośników turystyki i krajoznawstwa połączona z promocją atrakcji województwa pomorskiego.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie:
http://kluka.pl/zgloszenia/WIOSŁO 1/2017

opublikowane: 2 kwi 2017, 15:37 przez Bartosz Sawicki


W najnowszym numerze magazynu WIOSŁO 1/2017 ukazał się ostatni, czwarty odcinek serii pt. "Konstrukcja Dobrego Kajakarza", w której Bartosz Sawicki przybliżał czytelnikom PSKK. Ostatnia część została poświęcona umiejętnościom na najwyższych stopniach. Stopień 4 i 5 zaplanowane są dla osób, które nie tylko potrafią mistrzowsko operować wiosłem, ale również w naturalny sposób stają się liderami na spływach.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy opublikowane zostały cztery teksty:
  • cz. 1 - Dobre początki kajakowej przygody (stopień 1 PSKK, WIOSŁO 1/2016)
  • cz. 2 - Jestem kajakarzem (stopień 2 PSKK, WIOSŁO 2/2016)
  • cz. 3 - Kajaki to moja pasja (stopień 3 PSKK, WIOSŁO 3/2016)
  • cz. 4 - Wirtuoz kajaka i przewodnik (stopnie 4 i 5 PSKK, WIOSŁO 1/2017)

Zapraszamy do lektury, zakupu i prenumeraty magazynu WIOSŁO.


Debiut kart PSKK

opublikowane: 18 mar 2017, 14:07 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 20 mar 2017, 03:25 ]

Dzisiaj w Warszawie na ramach Dnia Kajakarza magazynu WIOSŁO miał miejsce debiut kart PSKK, które mają być trwałym i ładnym uzupełnieniem systemu certyfikatów.

Bartosz Sawicki przedstawił genezę tego karcianego projektu, a także starał się odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto zdobyć ten kawałek plastiku. Oprócz estetycznego wyglądu i trwałej pamiątki po udanej weryfikacji, ma również inne zastosowania. Karta PSKK daje realne zniżki w Firmach Dobrych Kajakarzy w Polsce, a także ułatwia wypożyczanie sprzętu za granicą.

Szczegóły dystrybucji kart są jeszcze w opracowaniu. Jednak już teraz możemy zdradzić, że pomóc w tym zadaniu zgodziło się Stowarzyszenie Instruktrów i Trenerów Kajakarstwa, www.sitk.pl. Obsługę zamówień poprowadzi Tomasz Woźniak.

Karty będą rozsyłane tylko w paczkach po 20 szt. w cenie 50zł. Kupić je mogą tylko zarejestrowani weryfikatorzy, którzy będą je wypełniać i wręczać kajakarzom. Sugerowana cena detaliczna karty wynosi 5zł.
 
Debiut należy uznać za udany, bo pierwszego dnia do firm szkoleniowych rozeszło się prawie 400 kart !

Pełną treść prezentacji znajdziecie w załączniku do tego niusa.
Weryfikacja N3 na Lubrzance 2017

opublikowane: 10 mar 2017, 01:19 przez Bartosz Sawicki

Zapraszamy na weryfikację nizinną dla średniozaawansowanych w weekend 22-23 kwietnia pod Kielcami. Sprawdzenie umiejętności wg. PSKK miałby miejsce podczas spływu Lubrzanką 2017 w dniu 22 kwietnia oraz dodatkowo w dniu 23 kwietnia na płaskiej wodzie i górnym, przełomowym odcinku Lubrzanki.
 
VII OGÓLNOPOLSKI SPŁYW KAJAKOWY LUBRZANKĄ 2017
Termin: 22.04.2017 (sobota, godz. 9.00)
Miejsce: rzeka Lubrzanka od zalewu w Mójczy do Marzysza (połączenie Belnianki z Lubrzanką).
Długość trasy: ok. 10 km.

Ramówka dnia:
9.00-9.30 Weryfikacja uczestników spływu przy zalewie w Mójczy
9.30 Otwarcie spływu
9.45 Omówienie aspektów bezpieczeństwa, szyku płynięcia itp.
10.00 Start spływu na trasie Mójcza – Marzysz (ok. 10 km)
14.00-16.00 Meta na zalewie w Marzyszu. Transport osób do Mójczy
16.00 Oficjalne zakończenie spływu z rozdaniem certyfikatów, gorącym posiłkiem i ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami.

Wpisowe w ramach VII OGÓLNOPOLSKIEGO SPŁYWU KAJAKOWEGO LUBRZANKĄ 2017 (z własnymi kajakami) - 30 zł/osoba

W ramach opłaty: transport uczestników z mety spływu na start do Mójczy, opiekę instruktorską, ubezpieczenie, gorący posiłek, pamiątkowy znaczek i certyfikat oraz odcisk pieczątki z logo spływu.

Dla chętnych nocleg w przeddzień i w dniu spływu w domkach turystycznych na terenie „Hostelu Lubrzanka” w Mąchocicach Kapitulnych płatny na miejscu
- nocleg z pościelą - 30 zł/osoba/doba
- z własnym śpiworem -20 zł/osoba/doba
Kontakt do Hostelu Lubrzanka: 662-580-864

Zgłoszenia osób chętnych do egzaminu PSKK proszę przesyłać mailowo:
Jacek Rutkiewicz, jaru61@onet.eu, tel. 696 144351
Adam Grzegorzewski, agrzeg@wioslo.pl, tel. 603 800705
Uwaga: osoby chętne do egzaminu PSKK będą płynąć na końcu spływu razem z zamykającym (Jacek Rutkiewicz).

Warsztaty nizinne w Sorkwitach

opublikowane: 5 mar 2017, 17:13 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 7 mar 2017, 07:59 ]

Zapraszamy na pierwsze w tym sezonie warsztaty połączone weryfikacją kajakowych umiejętności nizinnych według PSKK. Impreza przeznaczona jest raczej dla zaawansowanych kajakarzy nizinnych, którzy widzą siebie na stopniach N3 i N4. Na weekend 22-23 kwietnia 2017 zaprosiła nas gościnna stanica PTTK Mazury w Sorkwitach. Impreza jest otwarta, ale liczba miejsc jak zwykle limitowana (około 10-15 osób).

Spotkań tego typu było już wiele, jak na przykład w rok temu w Człopie. Można być więc pewnym, że będzie dużo intensywnej i ciekawej zabawy z wiosłem w ręku. Tym razem towarzyszyć nam będą piękne mazurskie jeziora, a gwoździem programu jest wartka rzeka Dadaj.

Termin:
- rozpoczęcie: piątek (21 kwietnia), wieczorem
- zakończenie: niedziela (23 kwietnia), po południu

Miejsce:
- stanica PTTK Sorkwity, http://sorkwity.pttk.pl/

Koszty:
- nocleg - 20-30 zł za noc w zależności od standardu pokoju,
- wyżywienie - 35 zł dziennie (śniadanie i obiadokolacja)
- inne koszty wspólne - do podziału na zasadach koleżeńskich

Sprzęt:
- każdy przywozi we własnym zakresie
- można również wypożyczyć na miejscu

Zgłoszenia:
- zainteresowanych prosimy o kontakt do końca marca
- Bartosz Sawicki, sawickib@gmail.com, 502615521

Plan spotkania:
Dokładny plan zajęć będzie dopasowany do grupy i pogody, ale bazować będziemy na planie podstawowym
piątek:
  wieczorem - przyjazd, powitania, poznawanie się i ustalenie planu
sobota:
  godz. 9:00 - zbiórka w gotowości do wyruszenia na wodę
  godz. 10-13 - ćwiczenia na rzece i bystrzu
  godz. 14 - przerwa obiadowa
  godz. 15-17 - ćwiczenia z techniki wiosłowania na jeziorze
  godz. 18 - przerwa na kolację
  godz. 19-21 - ćwiczenia na brzegu i rozmowy o teorii
  godz. 21  - ognisko lub integracja pod dachem
niedziela:
  godz. 9:00 - zbiórka w gotowości do wyruszenia na wodę
  godz. 10-13 - ćwiczenia z ratownictwa na jeziorze
  godz. 14 - zakończenie, podsumowanie

Weryfikację prowadzić będą Bartek Sawicki (Warszawa, PSKK-N4-AAA/6/2011) oraz Kasia Kurczycka (Albatros, Łódź, PSKK-N4-SAWARY/71/2016)


Dobry Kajakarz 2017

opublikowane: 3 mar 2017, 23:37 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 3 mar 2017, 23:37 ]

Bazujący na PSKK program Dobry Kajakarz wchodzi w drugi rok swojego działania. Właśnie rozpoczął się nabór firm zainteresowanych znakiem "Firma Dobrych Kajakarzy" w sezonie 2017.

Krótki cytat z wymagań wstępnych dla firm:

  • Program przeznaczony jest dla firm, które wspierają nowoczesne i aktywne kajakarstwo w modelu opisanym w PSKK.

  • Przystąpić do programu mogą tylko firmy mające w swoim zespole co najmniej jedną osobę, która posiada zarejestrowany certyfikat PSKK na co najmniej trzecim stopniu.

  • Firma zobowiązana jest do określenia jasnego systemu zniżek dla kajakarzy uczestniczących w programie.Pełne informacje znajdują się na stronie:
http://www.dobrykajakarz.pl/dla-firm/

Targi Wiatr i Woda 2017

opublikowane: 24 lut 2017, 05:41 przez Bartosz Sawicki

Jak co roku nie zabraknie rozmów o PSKK na targach Wiatr i Woda w Warszawie. W sobotę 18 marca 2017 roku o godzinie 12:30 rozpocznie się prezentacja pt. "Karty PSKK, czyli umiejętności, które dają zniżki". Serdecznie zapraszamy.

Jej głównym punktem będzie demonstracja plastikowych kart PSKK, które są uzupełnieniem działającego już systemu weryfikacji i certyfikatów. Prace nad nimi trwały ostatnich kilka miesięcy, a rezultat wydaje się całkiem udany. Oprócz tego Bartosz Sawicki opowie o rozwoju programu Dobry Kajakarz, a także innych nowych pomysłach na rozwój PSKK.

Wizualizacja projektu 5 kart PSKK. Każdy stopień ma swój kolor.

Cały Dzień Kajakarza organizowany przez magazyn WIOSŁO zapowiada się bardzo ciekawie. Od godz. 10:30 do 18:00, zaplanowanych jest mnóstwo atrakcji. Zobaczcie pełny program wydarzenia:

1-10 of 62