Aktualności PSKK

Miejsce na ogłoszenia, informacje i inne tego typu publikacje. Osoby zainteresowane szczegółami zachęcamy do zapisania się na naszą listę dyskusyjną.

Kayakmania 2018

opublikowane: 14 wrz 2018, 13:40 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 14 wrz 2018, 16:21 ]

W weekend 1-2 września 2018 r. odbyła się w Bydgoszczy duża impreza kajakowa "Kayakmania". Organizowana dopiero po raz drugi, a już jest wydarzeniem kajakowym o chyba największym w Polsce rozmachu. 

Centralnym punktem Bydgoszczy jest wyspa Młyńska opływana przez rzekę Brda. To urocze miejsce, historycznie ciekawe, a jednocześnie leżące na skrzyżowaniu spacerowych szlaków mieszkańców. Właśnie tam ulokowała się główna scena Kayakmanii. Na dwa dni duży plac wypełnił się straganami z atrakcjami dla dzieci i nie tylko. Były foodtrucki ze smakołykami, ale też ogródki z rzemieślniczym piwem. Główną jednak atrakcję stanowiły jednak wydarzenia kajakowe. Było ich naprawdę bardzo wiele:
- zawody długodystansowe,
- zawody sprinterskie dzieci,
- zawody pływania po pętli,
- parada kajaków z Olkiem Dobą na czele,
- pokazy ratownictwa (PSKK) i freestyle'u
- szkółka kajakowa (Dobry Kajakarz, PSKK)
i pewnie jeszcze coś o czym zapomniałem.

My jako PSKK i Dobry Kajakarz (czyli PSKK dla początkujących) mieliśmy stoisko przy samej wodzie. Dobra pogoda przyciągnęła wiele osób. Nie brakowało widzów, którzy z brzegu i mostów głośno oklaskiwali pokazy. Jednocześnie trzeba przyznać, że nie było zbyt wielu chętnych do szkolenia się w naszej szkółce. Może po prostu atrakcji było zbyt wiele?, a może ludzie bali się, że będziemy ich wywracać ;) Wydaje się, że w przyszłym roku warto postawić na szkolenie w kajakach jednoosobowych, które są atrakcyjniejsze dla przypadkowych przechodniów.

Generalnie impreza była bardzo udana. Setki, a może nawet tysiące osób miały okazję poznać na czym polega bezpieczne i profesjonalne kajakarstwo w modelu opisywanym w PSKK. Zajęcia prowadzili Sebastian Tymecki oraz Bartosz Sawicki przy wsparciu Asi, Ani i Mateusza.


Oficjalny film z Kayakmanii 2018.

YouTube Video

"Kajakowy Start" wystartował

opublikowane: 19 lip 2018, 10:22 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 19 lip 2018, 10:23 ]

Tegoroczną nowością w PSKK są zajęcia Kajakowy Start. Zaplanowane jako całkowity początek przygody z kajakami. Idealnie nadają się na zajęcia dla dzieci, ale też wszelkie festyny, czy inne imprezy nad wodą gdzie prezentować będziecie podstawy kajakarstwa.

Wakacje sprzyjają takim okazjom, a więc Kajakowy Start już miał okazję sprawdzić się w praktyce. Pierwsze 500 kart zostało wydrukowanych i rozeszło się po Polsce. Były też pierwsze zajęcia, szkółki, szkolenia.

Szczegółowy plan tych zajęć znajdziecie na stronie "Pobierz PSKK". Korzystajcie, bo sprawdzone w praktyce i dobrze działa. Na pełne przeprowadzenie zajęć trzeba zarezerwować około 1 godziny.


Mokry start PSKK Kanadyjki

opublikowane: 24 maj 2018, 03:41 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 24 maj 2018, 08:54 ]

W dniach 12-13 maja 2018r. odbyło się w Łańsku pierwsze spotkanie twórców PSKK Kanadyjki nizinne. Po przećwiczeniu wszystkich zapisów wystawiliśmy pierwsze certyfikaty dla kanu w trybie grupowej samoweryfikacji, czyli z kodem AAA.

PSKK to tekst, umiejętności podzielone na 5 poziomów zaawansowania. Jednak system nabiera życia dopiero wtedy gdy zetkniemy się z nim w realnych warunkach, z wiosłem/pagajem w ręku. Dopiero wtedy zaczniemy rozumieć sens wszystkich zapisanych słów. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się w PSKK ścieżka kanadyjkowa. Wczesną wiosną zespół pod przewodnictwem Radka Wasilewskiego przedstawił 4 stopnie rozwoju dedykowane specjalnie dla miłośników kanu. Była to jednak tylko teoria, która musiała zostać sprawdzona w praktyce.

Spotkanie w Łańsku nie było szeroko reklamowane. Wcześniejsze doświadczenia z innych ścieżek PSKK pokazały, że kluczowe na początku jest ograniczenie rozmiaru grupy i zaproszenie osób prowadzących szkolenia kanadyjkowe. Tym razem udało się to całkiem dobrze, bo zebrało się kilka silnych głosów z tego środowiska: Radosław Wasilewski, Andrzej Sałaciak, Krzysztof 'Canis' Kowalczyk, Piotr Biczel, Bartosz Sawicki.

Plan zajęć był wypełniony po brzegi. Zaczęliśmy w sobotę zaraz po śniadaniu blokiem technik na wodzie stojącej, potem popłyneliśmy na dosyć zwałkowy odcinek Łyny. Po obiedzie były mokre ćwiczenia z ratownictwa, które naturalnie przekształciły się w dyskusje i ćwiczenia na brzegu. Omawianie wszystkich tematów skończyliśmy dobrze po północy. W wyniku tych rozmów wypłynęło sporo błędów i nieścisłości w nowym PSKK dla kanu. Wszystko to jest dokładnie spisane i zostanie uwzględnione w PSKK 2019.


Niedziela też była nad wyraz owocna. Był czas na ponowne zweryfikowanie pomysłów z wieczornych dyskusji. Sprawdzenie co wychodzi nam dobrze, a co warto jeszcze poćwiczyć. Na końcowym podsumowaniu zdecydowaliśmy nie wystawiać jeszcze najwyższych certyfikatów 4 stopnia. Zostały wystawione 3 certyfikaty N3C, 3 certyfikaty 2C i jeden na poziomie 1.


Ścieżka certyfikatów dla kanu została więc zainicjowana, chociaż brakuje jeszcze najwyższego stopnia N4C. W tym celu planujemy spotkać się ponownie, być może nawet jeszcze w tym roku. Kluczowe wydaje się dobranie odpowiednio trudnego odcinka rzeki z silnym nurtem, miejsca z wyraźnymi cofkami do ćwiczeń elementów górskich, a także dopracowania technik samoratownictwa.

Zapraszamy do obejrzenie galerii zdjęć ze spotkania:

Pełna lista certyfikatów wystawionych w specjalnym trybie grupowej samoweryfikacji (AAA):
PSKK-N3C-AAA/26-2018
Krzysztof Kowalczyk
PSKK-2C-AAA/27-2018
Piotr Biczel
PSKK-1-AAA/24-2018
Małgorzata Godziejewska-Zawada
PSKK-2C-AAA/28-2018
Anna Sawicka
PSKK-N3C-AAA/23-2018
Radosław Wasilewski
PSKK-2C-AAA/25-2018
Wojciech Zawada
PSKK-N3C-AAA/22-2018
Bartosz SawickiSpotkanie w Drzewicy 2018

opublikowane: 21 kwi 2018, 16:13 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 21 kwi 2018, 22:46 ]

Na to spotkanie umówiliśmy się pół roku temu, miało być kameralne i bardzo robocze. Chodziło o to, żeby spokojnie zacząć w praktyce testować nowy modułowy program szkolenia dla kadry kajakowej. Wszystko to udało się idealnie, ... no może pogoda była zbyt łaskawa ;) (szczególnie jeżeli porównamy to z zeszłorocznymi, śnieżnymi warsztatami w Sorkwitach).


Spotkanie miało trzy zasadnicze części:
 • Sobotę zdominował moduł "Podstawowe ratownictwo" adresowany dla wszystkich, którzy chcieliby dbać o bezpieczeństwo innych. Przez 8 godzin ćwiczyliśmy ratownictwo na wodzie stojącej. Jeżeli zastanawiacie się co można robić tak długo z kajakami w jednym miejscu, to znaczy, że koniecznie musicie kiedyś przyjechać na takie zajęcia.  Liczba wariantów technik udzielania pomocy, które przećwiczyliśmy była niesamowita. Piotr Gudan i Piotr Sikora doskonale przygotowali się do prowadzenia zajęć. Podsumowaniem dnia były realne scenariusze. Na przykład kontuzja i wywrotka jednej osoby w grupie z dala od brzegu.
 • Niedzielne przedpołudnie wypełniło szkolenie "Weryfikacja na wyższych stopniach", które przeznaczone jest dla osób, które chcą prowadzić weryfikacje umiejętności wg. PSKK. Ocenianie innych to trudne zadanie, ale Bartosz Sawicki i Piotr Gudan pokazywali jak robić to w sposób zachęcający do dalszego rozwoju. Szkoleniowo przepłyneliśmy tam i z powrotem ciekawym odcinkiem Drzewiczki.
 • Wieczorem, a także we wszystkich przerwach toczyły się intensywne rozmowy o całej koncepcji systemu szkolenia kadr kajakowych. Obecność Jerzego Świtka, który jest szefem szkolenia w kajakarstwie rekreacyjnym PZKaj, pokazała, że wszystkie środowiska mówią właściwie tym samym głosem. Prace rozpoczęte zimą będą trwały dalej. Mamy co prawda lekkie obawy, czy znajdzie się odpowiednia liczba chętnych do szkolenia się, ale to przecież tylko kwestia mody na nowoczesne i bezpieczne pływanie.

Impreza odbyła się 14-15 kwietnia 2018r. w Drzewicy. Nie była reklamowana, bo chcieliśmy najpierw we własnym gronie sprawdzić jak to wszystko będzie wychodziło. Jednak wyszło tak dobrze, że możemy z pełnym przekonaniem polecać wszystkim podobne szkolenia w przyszłości. Zdecydowanie warte swoich pieniędzy!

Krótką relację zdjęciową znajdziecie tutaj:
https://photos.app.goo.gl/kJH00m2DatN7urRa2

PSKK 2018

opublikowane: 25 mar 2018, 15:53 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 26 mar 2018, 03:38 ]

Nie próżnowaliśmy przez zimę i dzięki temu mamy przyjemność przedstawić nową wersję PSKK 2018. Powołane jesienią zespoły wprowadziły całkiem sporo zmian, ale najważniejsze z pewnością jest dodanie pionu dedykowanego kanadyjkom (kanu). Opracowanie nowego zestawu stopni to duży wysiłek, któremu sprostał zespół w składzie: Radosław Wasilewski (lider), Bartosz Sawicki, Tomasz Gromadzki, Andrzej Sałaciak, Krzysztof Kowalczyk. Nowe stopnie są przeznaczone dla rzek nizinnych przy uwzględnieniu całej specyfiki związanej z wykorzystaniem pagaja. Znajdziecie je w zakładce "Pobierz PSKK".

Struktura PSKK 2018

Pełną treść wszystkich stopni, a także oznaczenie zmian w stosunku do obowiązującego do tej pory PSKK 2015 znajdziecie w Archiwum.

Ważne nowości:
 • Zostały wprowadzone zajęcia "Kajakowy start", których celem jest pokazanie dobrych kajakowych wzorów, ale bez żadnych ostrych wymagań. Przeznaczone dla osób zupełnie początkujących, a w szczególności dzieci.
 • Stopnie N2 i GM2 zostały połączone w nowy stopień (2K) podstawowy dla kajaków jednoosobowych,. W ten sposób łatwiej będzie organizować szkolenia na tym poziomie.
 • Nastąpiła zasadnicza zmiana zasad weryfikacji, szczególnie na 4 i 5 stopniu. Ma to na celu podniesienie jakości certyfikatów, ale również związane jest to z pracami nad wspólnym systemem szkolenia kadry (razem z PZKaj i klubami akademickimi).

Jest także wiele innych mniejszych, ale istotnych spraw, m.in. wprowadzenie zasad "proaktywnego wiosłowania", "safety box", "zasada czystej liny", a wykreślenie "kontry płaskiej".  Będziemy stopniowo wyjaśniać o co chodzi z tymi nowościami. Na początek zobaczcie film przygotowany przez Piotra Sikorę z Retendo.

YouTube VideoPrezentacja na targach Wiatr i Woda 2018

opublikowane: 9 mar 2018, 14:40 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 9 mar 2018, 14:41 ]

Zapraszamy na prezentację o nowościach w PSKK 2018. W ramach Dnia Kajakarza 10 marca w sobotę na targach Wiatr i Woda w Warszawie. Opowiadać będą Bartisz Sawicki, Anna Ostapowicz i Radosław Wasilewski. Zaczynamy punktualnie o godzinie 12:00.

Rok 2018 przynosi duże zmiany w Polskim Systemie Kwalifikacji Kajakowych. Nowa struktura opieki nad systemem wywołała prawdziwą lawinę aktywności. Przedstawione zostaną projekty „Kajakowy start”, „PSKK Kanadyjki” oraz inne nowości.

Pełny program Dnia Kajakarza na stronie:
http://wioslo.pl/…/dzien-kajakarza-10-marca-program-godzin…/Prezentacja w Habaziach

opublikowane: 7 lut 2018, 05:19 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 7 lut 2018, 14:15 ]

W poniedziałek 5 lutego 2018 na spotkaniu Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego "Habazie" odbyła się prezentacja pod tytułem "Systemy szkolenia kajakarzy czyli w 5 stopni od zera do bohatera". Bartosz Sawicki opowiedział o kilku dużych międzynarodowych systemach, a potem o PSKK, które bazuje na tym samym schemacie.

Jeżeli ktoś ma obejrzeć, to można zajrzeć tutaj:
http://www.pskk.org.pl/materialy/Prezentacja%20Habazie%202018.odp?attredirects=0&d=1
Można też wykorzystać te materiały na prezentację w swoim środowisku.


Kajakowy start

opublikowane: 4 lut 2018, 08:30 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 4 kwi 2018, 09:53 ]

Ostatnich kilka lat doświadczenia z PSKK pokazało, że szkolenia dla zupełnie początkujących mają swoją specyfikę. Osoby takie (często dzieci) czują się w kajaku bardzo nieswojo. Są tak spięte wizją wywrotki, że trudno namówić je do ćwiczeń. Z drugiej strony bardzo ważne jest aby ten piewszy kontakt był przyjemnym i bezpiecznym doświadczeniem. Wtedy są większe szanse, że kołysanie kajaka zostanie polubione.

Rozwiązanie tych problemów było trudne w ramach obecnych stopni PSKK, które stawiają jednak twarde wymagania od kandydatów. Na pierwszym stopniu nie są one duże, ale jednak są, a w szczególności barierą jest obowiązkowa wywrotka. Dlatego na jesiennym spotkaniu w Tomaszowie zrodził się pomysł, żeby stworzyć "przedstopień" PSKK. Zajęcia takie nie będą stawiały żadnych wymagań, zamiast tego będą bezpiecznym wstępem do dobrej zabawy. Zamiast obowiązkowej wywrotki mamy popularyzację dobrych kajakowych wzorów w pozytywnej atmosferze.

Tak powstał opis zajęć "Kajakowy start". Są one w rzeczywistości uproszczonym i złagodzonym stopniem 1 PSKK. Zacytujmy opis tego przedstopnia:

Krótki opis
„Kajakowy start” to zupełny początek przygody z kajakarstwem. Osoba, która zaliczy zajęcia na tym poziomie powinna poznać podstawy bezpiecznego kajakarstwa niezależne od typu łódki i rodzaju akwenu. Powinna również zaczynać panować nad łódką przy pomocy podstawowych technik wiosłowania, a także zapoznać się z możliwościami dalszego rozwijania swoich umiejętności.
Cel
Celem zajęć jest łagodne wprowadzenie osoby w tematykę kajakarstwa. Zależnie od okoliczności, dostępnego sprzętu, wieku oraz stanu zdrowia kajakarza należy pokazać w jaki sposób uprawiać kajakarstwo, aby było przyjemną i bezpieczną formą rekreacji. Podstawą zaliczenia każdego z ćwiczeń jest podjęcie próby, a nie poprawność techniczna jego wykonania. Wskazywaniu wyzwań powinna towarzyszyć informacja o tym jak zdobyć niezbędne do ich pokonywania umiejętności.

Pełna treść Kajakowego startu znajduje się w załączniku do tego niusa. Zachęcamy do korzystania szczególnie tym, którzy prowadzą pierwsze zajęcia z dziećmi.

"Kajakowy start" stanie się częścią PSKK 2018, nad którym kończymy już intensywne prace.

[Aktualizacja 4 kwietnia]
Karta dla nowego stopnia jest pełna kolorów. Trochę żeby pokazać skalę kolorów w PSKK, a trochę żeby była atrakcyjna dla dzieci.

Ostateczna treść zajęć "Kajakowy start" dostępna jest w zakładce Pobierz.


Wspólne szkolenie kadr

opublikowane: 22 sty 2018, 23:09 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 22 sty 2018, 23:10 ]

Z przyjemnością informujemy, że trzy największe środowiska kajakowe w Polsce porozumiały się w sprawie połączenia sił w zakresie szkolenia kadr kajakowych. Właśnie rozpoczął pracę wspólny zespół, którego zadaniem jest przygotowanie nowych zasad szkolenia, weryfikowania i dokształcania osób, które chcą pełnić funkcję przewodników, czy instruktorów.

Komisja Kajakarstwa dla Wszystkich Polskiego Związku Kajakowego (KKdW PZKaj), środowisko akademickich klubów kajakowych, a także społeczność skupiona wokół Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych (PSKK) postanowiły działać razem, aby promować najlepsze standardy szkolenia kadr.

W skład wspólnego zespołu ds. szkolenia weszły następujące osoby:
 • Jerzy Świtek (KKdW PZKaj)
 • Bartosz Sawicki (PSKK)
 • Tomasz Kubiak (kluby akademickie)
 • Emilia Chamerska - konsultant w zakresie szkoleń dzieci i nauczycieli
 • Sebastian Tymecki - konsultant w zakresie szkoleń nizinnych
 • Piotr Sikora - konsultant w zakresie szkoleń górskich
 • Piotr Gudan - konsultant w zakresie szkoleń morskich

Nowy, modułowy i wieloetapowy system szkolenia będzie otwarty na różnych organizatorów szkoleń.  Będzie on również dawał instruktorom możliwość specjalizacji w wybranym rodzaju kajakarstwa. Pełne opracowanie i uruchomienie nowego systemu szkoleń zajmie kilka lat, jednak już w tym roku 2018 planujemy pilotażowe wdrożenie nowego podejścia.

Konstrukcja Dobrego Kajakarza, cz. 4

opublikowane: 26 gru 2017, 13:59 przez Bartosz Sawicki

Dzięki redakcji magazynu kajakowego WIOSŁO zapraszamy do lektury ostatniej, czwartej części tekstu popularyzującego PSKK. Tym razem Bartosz Sawicki opisuje to co zawarte jest na 4 i 5 stopniu, czyli umiejętności zaawansowanych kajakarzy, którzy stają się liderami grup spływowych.

To już ostatnia część cyklu przybliżającego stopnie umiejętności kajakowych, opisane w Polskim Systemie Kwalifikacji Kajakowych (PSKK). Na koniec zostały nam stopnie 4 i 5, które adresowane są do zaawansowanych kajakarzy – osób, które nie tylko potrafią mistrzowsko operować wiosłem, ale również w naturalny sposób stają się liderami na spływach. Chcesz być takim kajakarzem? Zapraszam do lektury.

Pełna treść artykułu dostępna jest w załączniku (poniżej).

Zapraszamy również do przeczytania pozostałych tekstów w cyklu:


1-10 of 80