Kajakowy start

opublikowane: 4 lut 2018, 08:30 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 4 kwi 2018, 09:53 ]
Ostatnich kilka lat doświadczenia z PSKK pokazało, że szkolenia dla zupełnie początkujących mają swoją specyfikę. Osoby takie (często dzieci) czują się w kajaku bardzo nieswojo. Są tak spięte wizją wywrotki, że trudno namówić je do ćwiczeń. Z drugiej strony bardzo ważne jest aby ten piewszy kontakt był przyjemnym i bezpiecznym doświadczeniem. Wtedy są większe szanse, że kołysanie kajaka zostanie polubione.

Rozwiązanie tych problemów było trudne w ramach obecnych stopni PSKK, które stawiają jednak twarde wymagania od kandydatów. Na pierwszym stopniu nie są one duże, ale jednak są, a w szczególności barierą jest obowiązkowa wywrotka. Dlatego na jesiennym spotkaniu w Tomaszowie zrodził się pomysł, żeby stworzyć "przedstopień" PSKK. Zajęcia takie nie będą stawiały żadnych wymagań, zamiast tego będą bezpiecznym wstępem do dobrej zabawy. Zamiast obowiązkowej wywrotki mamy popularyzację dobrych kajakowych wzorów w pozytywnej atmosferze.

Tak powstał opis zajęć "Kajakowy start". Są one w rzeczywistości uproszczonym i złagodzonym stopniem 1 PSKK. Zacytujmy opis tego przedstopnia:

Krótki opis
„Kajakowy start” to zupełny początek przygody z kajakarstwem. Osoba, która zaliczy zajęcia na tym poziomie powinna poznać podstawy bezpiecznego kajakarstwa niezależne od typu łódki i rodzaju akwenu. Powinna również zaczynać panować nad łódką przy pomocy podstawowych technik wiosłowania, a także zapoznać się z możliwościami dalszego rozwijania swoich umiejętności.
Cel
Celem zajęć jest łagodne wprowadzenie osoby w tematykę kajakarstwa. Zależnie od okoliczności, dostępnego sprzętu, wieku oraz stanu zdrowia kajakarza należy pokazać w jaki sposób uprawiać kajakarstwo, aby było przyjemną i bezpieczną formą rekreacji. Podstawą zaliczenia każdego z ćwiczeń jest podjęcie próby, a nie poprawność techniczna jego wykonania. Wskazywaniu wyzwań powinna towarzyszyć informacja o tym jak zdobyć niezbędne do ich pokonywania umiejętności.

Pełna treść Kajakowego startu znajduje się w załączniku do tego niusa. Zachęcamy do korzystania szczególnie tym, którzy prowadzą pierwsze zajęcia z dziećmi.

"Kajakowy start" stanie się częścią PSKK 2018, nad którym kończymy już intensywne prace.

[Aktualizacja 4 kwietnia]
Karta dla nowego stopnia jest pełna kolorów. Trochę żeby pokazać skalę kolorów w PSKK, a trochę żeby była atrakcyjna dla dzieci.

Ostateczna treść zajęć "Kajakowy start" dostępna jest w zakładce Pobierz.


Ċ
Bartosz Sawicki,
8 lut 2018, 14:20
Comments