Śnieżne warsztaty w Sorkwitach

opublikowane: 27 kwi 2017, 15:45 przez Bartosz Sawicki   [ zaktualizowane 28 kwi 2017, 05:50 ]
W weekend 22-23 kwietnia 2017r. grupa 13 kajakarzy spotkała się w stanicy wodnej PTTK Sorkwity, żeby poćwiczyć razem, wymienić się doświadczeniami i w końcu zweryfikować w skali PSKK. Pogoda nie rozpieszczała, ale mimo tego udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane zajęcia. Wspaniała i wymagająca rzeczka Dadaj, a także gościnność gospodarzy z Sorkwit na długo pozostanie we wspomnieniach uczestników.

Spotkaliśmy się w piątek wieczorem zaczynająć od prezentacji wprowadzającej w PSKK. Był to dobry pomysł, bo w ten sposób wszyscy uczestnicy wiedzieli czego dokładnie spodziewać się następnych dniach. Rozmowy i integracja przeciągnęła się do późnych godzin, a śniadanie trzeba było wstać na 8:00.

W sobotę o godz. 9:00 rano wszyscy byli już w gotowości do wypłynięcia. Było chłodno (2 stopnie C), ale to nie osłabiało zapału drużyny. Zapakowaliśmy się więc w samochody i ruszyliśmy na pobliską rzeczkę Dadaj. Krótki, 6km odcinek stanowił idealne wyzwanie dla zaawansowanych kajakarzy. Po drodze, oprócz typowych przeszkód zwałkowych mieliśmy jeszcze bystrze przy zniszczonym młynie, gdzie dobrze można było poćwiczyć elementy górskie pomiędzy cofkami. Zadowoleni wróciliśmy na obiad do Sorkwit. Należałoby napisać oddzielną opowieść o posiłkach, ale nie ma teraz na to miejsca - po prostu wyjątkowo smaczna i urozmaicona kuchnia!
Po południu rozpoczęły się zajęcia z techniki wiosłowania na jeziorze. Były obroty, ósemki, szerokie pociągnięcia, kontry, piórkowania, podpórki, itp. W kajakach dwuosobowych załoga zamieniała się miejscami, a to kosztowało dodatkowy czas. Dlatego dopiero po 18:00 jak rozpoczęliśmy ćwiczenia z ratownictwa. Wywrotki, holowania, akcje z wylewaniem wody na jeziorze i wejściem do kajaka - było wszystko to co opisane jest w PSKK. Mocno zmęczeni przebraliśmy się szybko i przeszliśmy do omawiania suchych problemów. Węzły, pierwsza pomoc, teoria sprzętu i locji wypełniły cały wieczór. Było już dobrze po północy jak postanowiliśmy obejrzeć klasyczny film Billa Mansona "Path of the Paddle: Doubles Basic" z 1977 roku. Uff, ale dzień !!!

Niedziela była trochę krótsza, ale równie intensywna. Na początek poszły ćwiczenia z rzutek, które spontanicznie przekształciły się w drugą turę ratownictwa. Mimo padającego śniegu byli chętni do kąpieli, ćwiczenia eskimoski i innych mokrych technik. Skończyliśmy spotkanie wczesnym popołudniem wręczając osiem certyfikatów PSKK. Trzy osoby uzyskały potwierdzenie umiejętności na stopniu N4, trzy na N3 i dwie na N2. Wszystkim im należą się mocne gratulacje.

Lista publicznych certyfikatów:
PSKK-N4-SAWKKS/75/2017Milena Nieścior
Gdańsk z kajaka
PSKK-N4-SAWKKS/76/2017Zbigniew RamotowskiPTTK Mazury
PSKK-N4-SAWKKS/77/2017Szymon GrzegorczykGdańsk z kajaka
PSKK-N3-SAWKKS/78/2017Jacek LendzianPTTK Mazury
PSKK-N3-SAWKKS/79/2017Krzysztof TruszczyńskiPTTK Iława

Warsztaty przeprowadzili Bartosz Sawicki i Katarzyna Kurczycka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami:
https://goo.gl/photos/jVYpNUW3PqiX5SbaA
Comments