Zespół morski pracuje

opublikowane: 26 paź 2013, 10:18 przez Bartosz Sawicki
Z dużą energią ruszyły prace zespołu morskiego. Mamy więc realną szansę, że w sezonie 2014 PSKK wzbogaci się o brakujące 3 stopnie dla kajakarzy morskich. W tej chwili członkowie zespołu opracowują robocze tłumaczenia 4 zagranicznych systemów kwalifikacyjnych: BCU Sea kayak, EPP Sea kayak, EPP Nordic Seakayak oraz szwedzkiego NIL (Nordisk Instruktörslicens för havspaddling). Chcemy się na nich mocno oprzeć, ale wstępna dyskusja sugeruje, że polski system będzie nakierowany na rozwój polskiego kajakarstwa i pływania po okolicznych akwenach (Bałtyk, morze Śródziemne).

W skład zespołu wchodzi 8 osób o szerokich doświadczeniach morskich. Napisali o sobie tak:

Adam Grzegorzewski
Po morzu w zasadzie zacząłem pływać od 2004 r., czyli od pierwszego "Bałtyku pod wiosłem". Od 2006 r. zacząłem pływanie po szkierach. Byłem tam kilkanaście razy (muszę to kiedyś dokładnie przeliczyć :-) ).
Większość praktycznej wiedzy w pływaniu po szkierach posiadłem dzięki Grześkowi Rózikowi. Próbowałem pływać po cieplejszych morzach (wybrzeże Chorwacji), ale dla mnie za gorąco i za słono.

Grzegorz Rózik
Po morzu plywam 1998 roku za sprawa szwedzkiego PTTK-u (Friluftsfrämjandet), ktorego jestem czlonkiem i instruktorem.
2001- 2003 przeszedlem dwuletni kurs kajakrstwa morskiego w szkierach archipelagu Sztokholskiego.
Srednio od plywam 1000-2000 km na sezon po roznych wodach wiekszosci morskich.
Od jakiegos czasu pomagam w szkoleniach Baltyku Pod Wioslem razem z Adamem Grzegorzewskim.
Na dzien dzisiejszy pracuje na uniwerytecie ludowym w Stensund gdzie od trzech lat plywam na pelen etat okolo 4-5 miesiecy gdzie prowadze kurszy kajakrstwa morskiego dla szwedow i prowadze wypozyczalnie kajakow, prywatnie plywam od lodu do lodu. Dlatego bardziej widze sie na wodzie niz na papierze.
Ogólnie lubie plywac kajakiem.

Jerzy Świtek
Moje  kajakowe (bo zawodowe to całe dorosłe życie) doświadczenia "morskie" dotyczą dwu okresów. Pierwszy to lata 70 i 80 ubiegłego wieku i są związane z organizacją dużych imprez kajakowych na Zatoce Puckiej i Gdańskiej (w porywach do 500 osób). W tamtych latach dwukrotnie kierowałem Morskim Maratonem Kajakowym, a w pozostałych edycjach brałem udział w pracach komitetu organizacyjnego - biuro, pilot końcowy. Wiem to inne czasy, inny sprzęt, inne kajakarstwo, ale problemy takie same,  tyle że dzisiaj chyba łatwiej je rozwiązywać. Drugi kajakowy okres "morski" to obecny wiek. Kilkakrotnie Szkiery, Grecja,  organizacja Warsztatów Kajakarstwa Morskiego, oraz realizacja elementów kajakarstwa morskiego podczas szkoleń Instruktorów Turystyki i Rekreacji PZKaj.

Leszek Mazur
Jakieś drobne pływania na morzu (Bałtyk, polskie wybrzeże) od 1983. 1993 - Morze Norweskie i Barentsa (z opłynięciem Nordkappu). 1996 - Walia. 1999 Alandy. 

Marcin Sochaj aka Malutki
Po morzu pływam od zawsze i na czym tylko się da. Choć głównie pod żaglami. Jestem kapitanem jachtowym i przez jakiś czas zajmowałem się tym zawodowo.
W 1999 spotkałem w Patagonii ekipę kajakarzy morskich i postanowiłem tego też się nauczyć. Szkoliłem się w USA na Chesapeke'u i okolicach.
Od 2005 projektuję i buduję rożne drobne pływadła, w tym kajaki morskie. Jakiś rok później zacząłem szkolić chętnych do pływania kajakiem po morzu.
Brałem udział w pierwszej próbie stworzenia PSKK morskiego.

Marek Werner aka Marucha
Po morzu pływam od 2007r. - za sprawą Grześka Rózika :).
Pływam głównie po wodach północnych.
Od 2007r. co roku organizuję pływanie po szkierach szwedzkich.
W tym roku pływałem po fiordach Norwegii oraz po Morzu Norweskim.
Po za tym pływam kajakami po górach i zwałkach oraz kanadyjką szuwarowo-błotnie :).

Piotr Janowski aka Korea
Jestem Korea i po morzu pływam od 2003. Pływałem w różnych regionach świata ale raczej w ciepłych miejscach co nie oznacza, że zimnych nie lubię :)
Chyba w 2008 mialem 1 podejście do BCU 4* w Anglii ale okazało się, że morze negatywnie zweryfikowało moje doświadczenie. Bodajże w 2010 wyszło trochę lepiej (ciut więcej doświadczenia) i dostałem 4* :)

Piotr Kaliszek 
Uczestniczyłem i organizowałem kilka wypraw morskich (Szkiery, Chorwacja).
Zaawansowany kajakarz nizinny (PSKK nizinne 4 st.)
Współinicjator PSKK i współtwórca jego pierwszego nizinnego wydania.

W funkcji organizatora dyskusji i koordynatora prac występuje Bartosz Sawicki.


Comments