FAQ weryfikatora

Przedstawiamy zbiór odpowiedzi na pytania często zadawane (FAQ, ang. frequently asked questions) przez początkujących weryfikatorów.

Jak zostać weryfikatorem?
Zostanie weryfikatorem jest bardzo proste. Można to zrobić w ciągu kilku dni, nie wydając ani jednej złotówki. Zacznij od zweryfikowania się samemu na co najmniej trzecim stopniu PSKK. Następnie napisz e-mail na adres rejestrpskk@gmail.com, w którym przedstawisz numer posiadanego certyfikatu i zaproponujesz 3-literowy kod dla siebie. Potem pozostaje Ci już tylko czekać na odpowiedź.

Jakie obowiązki ma weryfikator?
Z funkcją weryfikatora wiąże się duża odpowiedzialność. To on osobiście zaświadcza, że kandydat opanował wymagane umiejętności kajakowe. Dodatkowo ciążą na nim dwa spore obowiązki:
  • musi prowadzić listę i numerację wszystkich wydanych certyfikatów,
  • musi terminowo zgłaszać wystawione certyfikaty do centralnego rejestru, rejestrpskk@gmail.com;
Zapoznaj się dokładnie z aktualną wersją zasad weryfikacji i certyfikatów. Zastanów się dobrze, czy rzeczywiście chcesz się podjąć tego zadania.

Jakie certyfikaty mogę wystawiać?

Weryfikator może wystawiać certyfikaty o jeden stopień niższe niż stopień, na którym on sam się znajduje. Certyfikaty wyższych stopni są wystawiane przez dwie osoby jednocześnie.
Na przykład osoba posiadająca certyfikat na stopniu 3 nizinny na kanadyjce (N3C) może wystawiać certyfikaty na stopniach 1 i 2 dla kanadyjce (2C).

Mam już kod weryfikatora. Co dalej?
PSKK jest systemem otwartym i tworzonym przez społeczność kajakarzy. Przyłącz się do nas.
Zapisz się na internetową listę dyskusyjną PSKK. Będziesz na bieżaco informowany o wszystkich zmianach, będziesz mógł też zgłaszać i komentować pomysły na poprawienie systemu.
Zgłoś swoje dane na stronę Ludzie PSKK. Dzięki temu inni łatwiej będą mogli znaleźć egzaminatora.
Zgłoś swoją organizację na stronę Organizacje wspierające. W ten sposób wesprzesz system.

Jak numerować wystawiane certyfikaty?
Zasady numeracji certyfikatów mogą na początku sprawiać trochę kłopotów. Ważne jest jednak, żeby każdy weryfikator dokładnie je rozumiał, bo musi samodzielnie nadawać takie numery wystawianym przez siebie certyfikatom.
Numer certyfikatu zawiera podstawowe informacje o treści certyfikatu. Na przykład certyfikat górski 3 stopnia wystawiony przez Bartosza Sawickiego (egzaminator o identyfikatorze SAW) może wyglądać następująco: PSKK-G3-SAW/15-2011, gdzie 15 jest kolejnym certyfikatem wystawionym przez SAW, a 2011 to po prostu rok wystawienia. Co ważne numeracja certyfikatów w ramach jednego egzaminatora jest ciągła w przestrzeni wielu lat, a więc pierwszy certyfikat w roku 2012 mógłby mieć numer: PSKK-M3-SAW/16-2012. Odszyfrujmy go ponownie (3 stopień morski, egzaminator SAW, 16 numer kolejny, rok wystawienia 2012).

Czy mogę na certyfikacie umieścić logo swojej firmy?
Absolutnie można. Zaproponowany wzór jest tylko przykładem tego jak certyfikat może wyglądać. Jako weryfikator masz pełną dowolność i możesz wprowadzić zupełnie inną formę (zalaminowane A5, albo karta kredytowa, albo papier czerpany), możesz dołożyć logo swojego klubu lub firmy. Ważne jest tylko to, żeby certyfikat zawierał wszystkie niezbędne informacje (zgodnie z zasadami certyfikatów).

Czy można zarabiać na wystawianiu certyfikatów?
Zasady nic na ten temat nie mówią, ale trzeba być bardzo ostrożnym przy mieszaniu relacji finansowych do weryfikacji. Biorąc pieniądze narażasz się na niezadowolenie klientów w przypadku, gdyby oblali egzamin. Z drugiej strony, jeśli będziesz wszystkich przepuszczać to ucierpi Twoja reputacja w środowisku. Znacznie prościej można zarabiać na prowadzeniu szkoleń.

Mogę liczyć na zwrot kosztów, jeżeli dostałem zaproszenie na imprezę?
Jeżeli organizator imprezy zaprosił Cię do przeprowadzenia warsztatów i weryfikacji PSKK, to z pewnością zaproponuje Ci jakąś zachętę finansową. Być może będzie to zwrot kosztów przejazdu, może bezpłatny udział w imprezie. Szczegóły ustalcie między sobą.

Co trzeba zrobić, żeby móc wręczać karty PSKK?
Będąc zarejestrowanym weryfikatorem powinieneś przed imprezą kupić karty PSKK. Szczegóły jak to zrobić opisane są w zakładce Karty. Pamiętaj jednak, że trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej, bo czas realizacji zamówienia może wynosić nawet miesiąc.