O systemie

Polski System Kwalifikacji Kajakowych ...

Polski System Kwalifikacji Kajakowych (PSKK) jest uporządkowanym katalogiem kajakowych umiejętności. Jego głównym celem jest zachęta do indywidualnego rozwoju kajakarzy, a także standaryzacja programów szkoleniowych. Sam PSKK nie daje żadnych uprawnień, jednak organizacje (np. PZKaj), albo kluby/firmy mogą w wewnętrznych zasadach promować ten nowy system. Są już przykłady takich działań.

W roku 2011 powstał PSKK dla kajakarstwa nizinnego, a w 2013 dla kajakarstwa górskiego. Składa się on z 5 stopni kajakowego rozwoju zbliżonych do znanych na świecie gwiazdek BCU, czy poziomów EPP. Każdy kajakarz może sam sprawdzić swoje umiejętności, albowiem wszystkie materiały są dostępne za darmo w internecie. Niektórzy jednak mogą chcieć oficjalnego potwierdzenia swoich umiejętności, dla nich przygotowaliśmy certyfikaty PSKK.

System jest nakierowany na umiejętności praktyczne i praktycznie weryfikowalne. Wszelką teorię ograniczaliśmy do niezbędnego minimum. Umiejętności zostały podzielone na trzy podstawowe grupy: Technika wiosłowania, Bezpieczeństwo oraz Umiejętności pozostałe. Na ostatniej stronie pełnego opisu stopni znajdziecie tabelę przedstawiającą wszystkie umiejętności.

* PSKK nizinny *

Kajakarstwo nizinne w Polsce to różne rodzaje łódek. Pływamy na klasycznych dwójkach i jednynkach, a także na kanadyjkach. PSKK obejmuje te trzy rodzaje sprzętu. Zakładamy, że dojrzały kajakarz nizinny bardzo dobrze radzi sobie niezależnie od tego na jakiej łódce przyszło mu płynąć. Szczegółowe zasady stopniowania umiejętności wiosłowania znajdziecie w pełnym opisie stopni.

Bardzo krótka i pobieżna charakterystyka poszczególnych stopni (nazywanych czasem paskami):

Stopień 1 PSKK – przewidziany jest dla osób rozpoczynających poznawanie kajakarstwa. Przeciętnie do opanowania w ciągu kilku godzin.

Stopień 2 nizinny PSKK – przewidziany jest dla osób mających za sobą pierwszy spływ. Przeciętnie do opanowania w ciągu kilku dni.

Stopień 3 nizinny PSKK – przewidziany jest dla dosyć zaawansowanych kajakarzy, którzy jednak pływają tylko na jednym rodzaju kajaków. Przeciętnie do opanowania w ciągu kilku spływów lub sezonów.

Stopień 4 nizinny PSKK – przewidziany jest dla zaawansowanych kajakarzy, który rozpoczynają poznawanie innych rodzajów sprzętu. Zaczynają oni także mieć świadomość problemów związanych z prowadzeniem spływu.

Stopień 5 nizinny PSKK – to najwyższy stopień przewidziany dla wszechstronnych kajakarzy, który bezpiecznie potrafią poprowadzić spływ każdą rzeką nizinną w dowolnych warunkach. (pierwsze certyfikaty z 5 paskiem będą wystawiane w roku 2014)

* PSKK górski *

Kajakarstwo górskie to pływanie na kajaku jednoosobowym. Kolejne stopnie związane są z trudnością rzeki, tak, że na najwyższym stopniu 5 kajakarz powinien doskonale radzić sobie na wodzie WW IV. Szczegółowe zasady stopniowania umiejętności znajdziecie w pełnym opisie stopni.

Stopień 1 PSKK – wspólny dla wszystkich rodzajów kajakarstwa,

Stopień 2 PSKK – początki doświadczeń w kajaku jednoosobowym, stopień wspólny dla kajakarstwa górskiego i morskiego,

Stopień 3 górski PSKK – przewidziany jest dla początkujących kajakarzy górskich, którzy potrafią bezpiecznie pływać po rzekach o trudności WW II.

Stopień 4 górski PSKK – przewidziany jest dla zaawansowanych kajakarzy górskich, który bezpiecznie pływać po rzekach o trudności WW III. Potrafią także ratować innych.

Stopień 5 górski PSKK – to najwyższy stopień przewidziany dla bardzo dobrych technicznie i doświadczonych kajakarzy górskich, który pewnie czują się na wodzie o trudności WW IV. Potrafią równiez bezpiecznie poprawadzić grupę na takiej rzece.(pierwsze certyfikaty z 5 paskiem będą wystawiane w roku 2014)


Podstrony (2): Historia Na świecie
Comments