005 Dunajec

Opis zdarzenia

Uciekając przed napływającą tratwą flisacką kajak ustawił się bokiem i napłynął na jeden z usypanych „wałów” z kamieni. Odwrotny przechył i woda zalała cały kajak. Chwile później kajak się wywrócił. Przestraszeni uczestnicy nie łapiąc kajaka dopłynęli do brzegu. Jedno wioseł gdzieś im zginęło, drugie z wioseł jak i kajak widzieli jak odpływa. Będąc na bosaka nawet nie mieli jak gonić sprzęt. Wiedząc iż mają tylko jedno wiosło stwierdzili że i tak by dalej nie popłynęli. Został im tylko zamoczony nie działający telefon, zamoknięty portfel i kluczyki od samochodu. Pozostałe drobne rzeczy jakie mieli luzem w kajaku utonęły.  Wywrotka nastąpiła mniej więcej w połowie odcinka czyli do Sromowiec Niżnych jest około 4 km Drogą Pienińską. Jest to droga szutrowa, dlatego chodzenie na bosaka nie jest najlepszym rozwiązaniem po niej. Widząc że nie mają jednego wiosła i że szanse na odzyskanie sprzętu są niewielkie zostawili wszystko i ruszyli do samochodu. Dojście do samochodu, który był zaparkowany w Sromowcach Niżnych zajęło im ok. 2 godziny. Z poranionymi stopami i źli na sytuacje (na wypożyczalnie) dotarli w końcu do samochodu.

Skutki zdarzenia

Poranione stopy jak po przejściu na bosaka 4 km szutrową drogą. Totalne zniechęcenie do pływania w kajaku. Sprzęt: jedno wiosło zostało zgubione, kajak i jedno wiosło zostało odnalezione przez wypożyczalnię.


Okoliczności zdarzenia

Miejsce:
Rzeka Dunajec na Odcinku Sromowce Niżne -Szczawnica (Przełom Dunajca)

Trudność szlaku:
WW I (II) Woda miejscami szybko płynie i miejscami pojawiają się  kamienie na które napływa nurt. Pojawiają się też usypane z kamieni równoległe do nurtu „wały” pogłębiające drogę płynięcia dla Flisaków.

Warunki na wodzie:
Poziom wody około 25 kubików (tj. średnio - niski poziom jak dla Dunajca). Bardzo duża ilość płynących tratw Flisackich przed którymi należy uciekać na bok żeby nie zostać potrąconym.

Pogoda:
Słonecznie, ciepło, temp. powietrza ok.22 stopnie. temp. wody 13 stopni.


Charakter imprezy


Charakter i rozmiar imprezy:

Prywatny spływ dwóch osób dorosłych na wypożyczonym z wypożyczalni sprzęcie.

Umiejętności kajakarzy:
Niewielkie doświadczenie kajakowe na rzekach nizinnych, pierwszy raz na Dunajcu i rzece górskiej.

Sprzęt:
Kajak polietylenowy dwuosobowy z otwartym kokpitem. Wiosła skrętne, kamizelka asekuracyjna, bez kasków. Ubiór: krótkie spodenki i t-shirt, bez butów.Analiza wydarzenia

Ocena przyczyn i sugestia metod zapobiegania podobnym zdarzeniom w przyszłości. Dokonywana przez dwie osoby z umiejętnościami na co najmniej 4 poziomie PSKK.